Türkiye'nin şehirleri, Türk yaşamını en canlı şekilde deneyimlediğiniz yerlerdir. Türkiye'nin birçok şehri, hatta bugün modern ticaret ve sanayi merkezleri olarak bilinenler bile, eski köklere sahiptir ve Osmanlı, Bizans veya Klasik olsun, eski çağlardan kalma güzel mimarilerle dolu eski şehir bölgelerine tutunur.

Geçmişteki imparatorlukların büyük inşaat işlerini keşfetmek, ülkenin en iyi yemek mekanlarından bazılarını aramak veya sadece çarşı karmaşasında kaybolmak istiyorsanız, seyahatlerinize biraz şehir zamanı eklediğinizden emin olun.

Türkiye'nin en iyi şehirleri listemizle büyük şehir manzarasını nerede bulacağınızı planlayın

Not: Son zamanlardaki küresel sağlık ve güvenlik sorunları nedeniyle bazı işletmeler geçici olarak kapatılabilir.

1. İstanbul

Ayasofya, İstanbul
Ayasofya, İstanbul

İstanbul, engin antik geçmişini ve telaşlı modern mega şehir vızıltısını diğer birçok şehir tarafından yönetilmeyen bir aplomb ile birleştirmeyi başarıyor. Burası Türkiye'nin en büyük metropolüdür. Avrupa ve Asya'nın karşıt kıyılarında yer alan, yaklaşık 15 milyonluk bir nüfusa ev sahipliği yapıyor.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, İstanbul dünyanın en gözde şehir tatili destinasyonlarından biridir. Farklı dönemlerden bu akıllara durgunluk veren çok sayıda tarihi anıtı ziyaret edebileceğiniz Dünya'da birkaç şehir daha var.

Sadece merkezi eski şehir merkezinde, bazı ülkelerin sayabileceğinden daha fazla birinci sınıf turistik yer barındırıyor.

Burada haftalar geçirebilir ve yine de görülecek yeni şeyler ve alışveriş yapmak için ilginç yerler bulabilirsiniz , ancak ilk kez gelen ziyaretçiler için tarihi merkez, zamanınızı yoğunlaştırmanız gereken yerdir. Burada hem Bizans hem de Osmanlı İmparatorluklarından şehrin en ünlü büyük İmparatorluk bina projelerini bulacaksınız.

Sultanahmet Camii, Ayasofya (Ayasofya) , Topkapı Sarayı ve Kapalı Çarşı dört büyük.

Bunların ötesinde, Bizans sarnıçları, daha çok kubbeli ve cömertçe döşenmiş camiler, Barok saray mimarisi ve keşfedilecek freskli kiliseler var. Ve tarih, İstanbul'un cazibesinin sadece bir parçasıdır.

Bu şehrin sadece büyük geçmişinin toplamı olduğunu düşünmeyin. Buradaki sokak hayatının hareketli, genç bir havası var.

Kafe ve yemek ortamı, elden geçirilmiş Osmanlı saray yemekleri ve yöresel spesiyalitelerden modern Akdeniz ve füzyon lezzetlerine kadar her şeyi içerir. İstanbul Modern ve ARTER gibi büyük oyuncularla çağdaş sanat ortamı gelişiyor.


2. Antalya

Düden Şelalesi, Antalya
Düden Şelalesi, Antalya

Türkiye'nin önde gelen Akdeniz tatil beldesi aynı zamanda 1,2 milyonluk nüfusuyla önemli bir ticaret merkezidir, bu nedenle plaj yaşamına eklenecek çok sayıda kozmopolit vızıltı vardır.

Güneş ve kumu elinizdeki şehir olanaklarıyla birleştirmek istiyorsanız, Antalya Türkiye'de ziyaret edilecek en iyi yerlerden biridir.

Hem Konyaaltı plajında ​​hem de Lara plajında ​​rahat bir plaj hayatı bulunur, ancak şehrin hareketli ve çeşitli kafe ve restoran ortamına hala kolayca ulaşabilirsiniz.

Antalya'nın merkezinde yer alan Kaleiçi semtiyle, bronzlaşmaktan fazlasını yapmanın zamanı geldiğinde günlerce ulaşabileceğiniz Türkiye'nin en iyi korunmuş eski şehirlerinden birine sahipsiniz.

Roma döneminden kalma bir limana inen, pürüzlü, dağlık kıyı şeridi boyunca süzülen manzaralara sahip bu Osmanlı dönemi konaklarından oluşan bu mahalle, plajın elinizin altında olmasıyla ilgilenmiyor olsanız bile, başlı başına yeterli turistik yer sağlar.

Şehrin içindeki manzaralar yeterli değilse, Antalya aynı zamanda Türkiye'nin önemli arkeolojik alanlarının tamamının kapısının eşiğinde oturuyor.

Aspendos , Perge, Side ve Termessos'un ünlü Klasik çağ harabeleri, şehirden sadece günübirlik gezilerle, daha fazlasını sunan bir sahil kasabası bulmakta zorlanacaksınız.

3. Bursa

Bursa Ulu Camii
Bursa Ulu Camii

Osmanlı İmparatorluğu'nun ilk başkenti olan Bursa, bugün iki milyona ev sahipliği yapan uçsuz bucaksız, başıboş, modern bir şehirdir.

Çoğu ziyaretçi, gezilerini şehrin merkezi bölgelerinde yoğunlaştırmak isteyecektir. Muradiye Külliyesi'ndeki 20 kubbeli Ulu Cami, hem Yeşil Cami'nin hem de türbenin içi bol çinilerle döşeli ve ilk Osmanlı padişahlarının rengarenk dekore edilmiş türbeleri Bursa'nın imparatorluk döneminin en ünlü anıtlarıdır.

Şehrin merkezinde, çok sayıda han (kervansaray) ve bedestenin (depoların) bir İpek Yolu ticaret noktası olarak Bursa'nın mirasını sergilediği devasa Kapalı Çarşı bulunur. Geleneği devam ettiren çok sayıda ipek dükkânıyla Koza Han'ı kaçırmayın.

Yine de bazı gezginler için, sergilenen tüm bu miras ikincildir. Foodies, İskender kebabının icat edildiği şehirde yemek yemek için burada. Kasabadaki hemen hemen her restoran bunu manşet yemeği olarak sunuyor, ancak gerçek anlaşma için, ilk yaratıldığı yer olan Kebapçi İskender'e kadar.


4. Şanlıurfa

İbrahim Havuzu, Şanlıurfa
İbrahim Havuzu, Şanlıurfa

İbrahim Peygamber'in doğduğu iddia edilen ve bir zamanlar Bizans şehri Edessa olan Şanlıurfa, Türkiye'nin güneydoğusunda her zaman en ilginç duraklardan biri olmuştur.

Son yıllarda Göbeklitepe ören yerinin turizme açılmasıyla yeni bir ziyaretçi dalgası buraya da akın etti. Sadece şehrin eteklerinde oturan bu Neolitik monolitler, 2019'da UNESCO Dünya Mirası statüsüne alındı.

Şehir merkezinde, devasa ve tamamen çağdaş bir yeni Arkeoloji Müzesi, Türkiye'nin en büyüleyici müze deneyimlerinden birini sunuyor ve alanının büyük bir bölümünü hem Göbeklitepe'den hem de Şanlıurfa bölgesinin erken insanlık tarihindeki öneminden sergilere ayırarak siteyi tamamlıyor.

Bu son iki önemli turistik yer olmasa bile, Şanlıurfa'da ziyaretçilerin açabileceği çok şey var.

Eski şehir semtinin çarşısı, geleneksel el sanatları atölyelerinin ve pazar ürünleri tezgahlarının dar sokakların arasında toplandığı ve eski kervansarayların avlularının şimdi atmosferik açık hava kafeleri olarak kullanıldığı yoğun bir kargaşadır.

Eski şehir bölgesinden yola çıkan, şehrin tam kalbinde, yemyeşil Gölbaşı parkı. Bu büyük hac bölgesi, İbrahim'in hikayesi için önemli yerlere inşa edilmiş tarihi camiler ve kutsal sazanlarla dolu balık havuzları ile şehrin yerel bilgisinde merkezi bir rol oynar.

5. İzmir

İzmir Konak Meydanı'ndaki saat kulesi
İzmir Konak Meydanı'ndaki saat kulesi

Bu eyalet başkenti ve 2,9 milyonluk nüfusuyla Türkiye'nin üçüncü büyük merkezi, her ikisi de günübirlik mesafede olan yakınlardaki Efes ve Bergama bölgeleri için büyük bir şehir üssü.

Ege kıyılarına yayılan İzmir, bugün Türkiye'nin en canlı metropol merkezlerinden biri olarak kabul ediliyor. Genç, ticari uğultu ve modern cephesi, engin bir tarihi gizler.

İzmir, bir zamanlar Roma döneminden Osmanlı döneminin sonuna kadar bu kıyı şeridindeki en önemli liman kenti olan Smyrna idi.

Mısır'daki İskenderiye ile birlikte, yüzyıllar boyunca Türklerin, Rumların, Yahudilerin ve Ermenilerin yaşadığı bir Akdeniz kozmopolit merkezi olarak kutlandı.

1922'de Türk Bağımsızlık Savaşı'nın sonunda meydana gelen feci bir yangın, İzmir'in tarihi mahallelerinin çoğunu yok etti, ancak şehrin merkezindeki geniş Kemeraltı Pazarı semtinde tarihi geçmişine bir bakış hala bulunabilir. Burada Osmanlı depoları artık zanaat atölyelerine ev sahipliği yapıyor, kervansaraylar kahvehaneye dönüştürülür ve ara sokak tezgahları ürün ve ev eşyalarıyla yığılır.

6. Konya

Konya'da semazen gösterisi
Konya'da semazen gösterisi

13. yüzyıldan kalma Tasavvuf şairi ve vaiz Mevlana Celaleddin Rumi'nin mezarına ev sahipliği yapan gösterişli çinilerle döşenmiş Mevlana Müzesi , bu eski Selçuklu başkentini Akdeniz kıyılarından doğuya giden herhangi bir gezgin için önemli bir durak haline getirmiştir.

Çoğu ziyaretçi gezilerini bu Mevlevi Sufi mezhebinin doğduğu yerde (yaz aylarında haftada iki kez; yılın geri kalanında haftada bir) semazenlerin gösterisini izlemek için geçirir.

Konya'nın tasavvuf bağı turizme adını yazdırmış ama dervişlerin ötesinde yapılacak çok şey var.

Merkez şehir, 13. yüzyılda Selçuklu başkenti olan Konya'nın büyük döneminden ayakta kalan camiler ve anıtlarla doludur. Karatay Medresesi gibi bazıları, özenle restore edilmiş ve Selçuklu döneminin sanatsal başarılarını vurgulayan ilginç müzelere dönüştürülmüştür.

Şehrin dışında, çevredeki sade ovalar, tarihle ilgilenen gezginleri şehirde başka bir gece daha geçirmeye ikna edecek bir dizi cazibe merkezine ev sahipliği yapmaktadır.

Listenin başında , arkeologların dünyanın en büyük Neolitik köylerinden birini ortaya çıkardığı Çatalhöyük yerleşim höyüğü yer alıyor.

7. Fethiye

Fethiye limanı
Fethiye limanı

Muhteşem liman cephesi ile 100.000 nüfuslu bu küçük şehir, Türkiye'nin Akdeniz kıyılarında en popüler ziyaret yerlerinden biridir.

Fethiye önemli bir yatçılık destinasyonudur. Günlük grup tekne turlarından çok günlük özel yat kiralamaya kadar birçok yelken aktivitesi sunulmaktadır.

Buradaki liman aynı zamanda Türkiye'nin en ünlü yelkenli güzergahının da çıkış noktasıdır: bu kıyı şeridi boyunca en iyi kıyı manzaralarından bazılarını çeken üç gecelik Mavi Yolculuk.

Fethiye her ne kadar öncelikle su ile ilgili olsa da, konumu, çevredeki yemyeşil ormanlık tepelerde gizlenmiş çok sayıdaki harabeleri keşfetmek için denize açılmak için de mükemmeldir.

UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Xanthos ve Letoön'ün Klasik Dönem Likya kalıntıları, günübirlik gezi mesafesindeki başlıca arkeolojik alanlardan sadece ikisidir.

Ancak sadece deniz ve güneşe odaklandıysanız, burası yamaç paraşütü ve tekne turları ile ünlü Ölüdeniz plajları ve Kelebekler Vadisi için en yakın şehir üssü.

8. Gaziantep

Gaziantep çarşı bölgesi
Gaziantep çarşı bölgesi

Türkiye'nin baklava merkezinin yemek meraklıları için tanıtıma ihtiyacı yok. Gaziantep'in tatlıları ülke çapında ünlüdür. Yine de şeker çarpmasının ötesinde keşfedilecek çok şey var.

En önemli turistik yerlerden biri de Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi'dir.

Son derece çağdaş ve güzel tasarlanmış müze, Roma dönemi mozaik zemin sanatının dünyanın en önemli koleksiyonlarından birine sahip olup, tümü Birecik Barajı'nın suları altında kalmadan önce yakındaki Belkıs-Zeugma arkeolojik alanından kurtarılmıştır.

Gaziantep'in gerçek zevklerinden biri de eskişehir bölgesinde dolaşmak. Geleneksel el işi dükkanları ve tarihi kahvehanelerle dolu çok sayıda baklava dükkanı ve küçük çarşı sokakları, tam bir gününüzü alabilir.

9. Ankara

Ankara Kalesi
Ankara Kalesi

Türkiye'nin başkenti ve beş milyonluk nüfusuyla ülkenin ikinci büyük şehri, ülkenin tam ortasında.

Ankara genişleyen bir iş ve sanayi merkezi ama onu Türkiye turunuza eklemeniz için iki büyük neden var.

Ülkenin dört bir yanındaki arkeolojik alanlardan eşsiz bir eser koleksiyonuna sahip olan mükemmel Anadolu Medeniyetleri Müzesi'ni ziyaret etmek için buraya gelin. Sergiler, Neolitik Çağ'dan Demir Çağı'na kadar uzanmaktadır. Türkiye'nin kadim tarihinin engin genişliğini anlamak istiyorsanız, burası ülkedeki en iyi yer.

Ankara'nın diğer önemli cazibe merkezi ve modern bir SAYGI yeri Anıtkabir'dir. Bu tepe kompleksi, modern Türkiye'nin kurucusu Atatürk'ün mozolesini barındırır. Bu modern ulusun Birinci Dünya Savaşı'ndan sonraki yıllarda neler çektiğini anlamak için buraya gelin.

Ankara aynı zamanda Hitit başkenti Hattuşa'nın, bir zamanlar Anadolu'nun büyük bir kısmına hükmeden Tunç Çağı İmparatorluğu'nun ve Büyük İskender'in Gordion düğümünü kestiği Demir Çağı bölgesi Gordion'un kalıntılarına en yakın üs.

10. Eskişehir

Odunpazarı ilçesi
Odunpazarı ilçesi

Bu büyük üniversite merkezi tamamen kafe kültürü, bahçeler ve sanatla ilgilidir.

Gençlik enerjisi ve hareketlilik dolu Eskişehir, yazları hafta sonları nehirde gondol gezintisi yapmak, parklarda piknik yapmak ve Odunpazarı'nın küçük eski kasaba bölgesini gezmek için buraya günübirlik gezi yapan yerel ailelerin büyük ilgisini çekiyor.

Odunpazarı aynı zamanda Eskişehir'in en yeni cazibe merkezini bulacağınız yerdir. OMM (Odunpazarı Modern Müze) sanat galerisi, heykel ve enstalasyonların yanı sıra resimlerden oluşan kalıcı bir modern sanat koleksiyonuna sahiptir ve çağdaş sanat sahnesinde büyük isimlerin geçici sergilerine ev sahipliği yapmaktadır. İstanbul dışındaki en önemli özel sanat galerisidir.

Eskişehir eskiden pek çok gezgin tarafından atlanırdı, ancak İstanbul'u Ankara ve Konya'ya bağlayan yeni hızlı tren hatları, Eskişehir'i (her iki hatta bir istasyon) iç kesimlere giden yolcular için popüler bir durak haline getirdi.

11. Antakya

Aziz Petrus Kilisesi, Antakya, Türkiye
Aziz Petrus Kilisesi, Antakya, Türkiye

Antakya (genellikle yerel olarak Hatay olarak adlandırılır), hem St. Paul hem de St. Peter'ın ilk mühtedilere vaaz verdiği Hristiyanlığın ilk merkezi olan antik Antakya'dır.

Arnavut kaldırımlı sokakları, eski Osmanlı evleri, pazarları ve bir avuç kilisesiyle labirenti andıran eski şehir bölgesi amaçsız gezintiler için mükemmeldir. Antakya'nın diğer önemli cazibe merkezleri, merkezin hemen dışındadır.

Hatay Arkeoloji Müzesi'ndeki Roma ve Bizans mozaik sanatı koleksiyonu, dünya standartlarında sadece Gaziantep'e rakip olabilir. Müzede mozaiklerin yanı sıra büyüleyici Bronz Çağı eserleri de sergileniyor.

Müzeye giden yolda hem Aziz Petrus Kilisesi'ni (dünyanın en eski kiliselerinden biri) hem de dünyanın şimdiye kadarki en büyük sağlam mozaik zemini üzerine inşa edilmiş yeni Museum Hotel'i (2019'da açıldı) geçiyorsunuz. bulundu.


12. Trabzon

Trabzon'un Ayasofya'sı
Trabzon'un Ayasofya'sı

Burası Karadeniz kıyılarının en turist odaklı şehridir.

Çoğu ziyaretçi, Türkiye'nin yemyeşil çay yetiştiren tepelerine yapılan gezilere veya Karadeniz'in en ünlü yerlerinden biri olan Sümela Manastırını ziyaret etmeye başlamadan önce genellikle sadece bir gece geçirir Manastır son birkaç yıldır restorasyon için kapatılmış olsa da, sadece tırtıklı kayalıklara inşa edilmiş konumunu görmek bile onu hala önemli bir cazibe merkezi haline getiriyor.

Yine de Trabzon, çoğu gezginin verdiğinden daha fazla zamana değer. Şehrin kendisinde, başlıca turistik manzara, 13. yüzyıldan kalma önemli fresklere sahip, kiliseye dönüştürülmüş bir cami olan Aya Sofya'dır.

Aya Sofya'yı gezdikten sonra merkez çarşı semtine ve müstahkem Ortahisar (orta kale) mahallesine dalın. Her ikisi de bol miktarda Osmanlı mimarisine tutundu ve birkaç kervansaray şimdi kafe ve mağaza alanı olarak kullanılıyor.

Trabzon aynı zamanda Karadeniz mutfağını tatmak için Karadeniz'in en iyi destinasyonlarından biridir. Şehir merkezindeki çok sayıda restoran, Karadeniz'in çok kültürlü geçmişine dayanan Gürcü, Yunan ve Türk lezzetlerinin kaynaşmasını sergileyerek bu bölgenin farklı yemeklerinde uzmanlaşmıştır.

13. Edirne

Edirne Selimiye Camii
Edirne Selimiye Camii

Hem Bulgaristan hem de Yunanistan sınırlarına dayanan Edirne, Trakya'nın en büyük şehridir (Türkiye'nin kuzeybatısının Avrupa'da bulunan küçük köşesi).

Bir zamanlar Roma şehri Adrianople ve daha sonra Osmanlı İmparatorluğu'nun başkenti (Mehmet II, İstanbul'u buradan fethine başladı), Edirne'nin merkezi şehrini hâlâ işaretleyen korunmuş imparatorluk mimarisinde bir göz atabilecek uzun ve büyük bir tarihi var.

Kasabadaki en önemli turistik cazibe, ünlü Osmanlı mimarı Sinan tarafından yaptırılan cami mimarisinin en güzel örneği olarak kabul edilen Edirne'deki Selimiye Camii'dir.

Yine de tarihle ilgilenen herhangi bir ziyaretçi , keşfedilecek çok sayıda cami ve Osmanlı dönemi anıtıyla birlikte Edirne'de yapılacak pek çok başka şey bulacaktır .

Edirne'nin konumu, İstanbul ile Bulgaristan veya kuzey Yunanistan arasındaki kara yolu üzerinde uygun bir durak olmasını sağlar.


14. Amasya

Amasya'da Yeşilırmak Nehri boyunca geleneksel Osmanlı ahşap evleri
Amasya'da Yeşilırmak Nehri boyunca geleneksel Osmanlı ahşap evleri

Amasya, ortasından Yeşilirmak Nehri'nin dolandığı yüksek kayalıkların arasına sıkışmış durumda.

Bugün rahat, küçük bir şehir olmasına rağmen, Amasya bir zamanlar Pontus Krallığı'nın başkentiydi ve daha sonra şehrin Roma döneminde, ünlü Roma coğrafyacısı Strabon'un doğum yeriydi.

Şehir içinde birkaç büyük turistik yer veya yapılacak önemli şeyler olabilir, ancak Amasya bu gerçeği, bolca ambiyans ve manzaraları içinize çekmek için fırsatlar sağlayarak telafi ediyor.

Pontik kralların mezarlarının yukarıda beliren uçuruma oyulduğu, korunmuş Osmanlı ahşap konaklarının kuzey kıyısında sıralandığı nehir kıyısında dolaşın ve ardından manzaralar için uçurumun zirvesine tünemiş kalenin yetersiz kalıntılarına gidin. vadi.

Şehrin merkezinde, ihtişamıyla İstanbul'un imparatorluk camilerine rakip olan iç tasarımıyla 15. yüzyıldan kalma Sultan II. Beyazıt Camii'ni ziyaret etmeyi unutmayın.

15. Kars

Kars Kalesi
Kars Kalesi

Türkiye'nin uzak kuzeydoğusundaki büyük şehir olan Kars, Türkiye'nin UNESCO Dünya Mirası alanlarından biri olan Ermeni Krallığı'nın başkenti Ani'nin kalıntılarına en yakın üs.

Arkeolojik alana giden neredeyse her gezgin burada en az bir gece geçirecek.

Kars'ın kendisi, diğer Türk şehirlerine kıyasla, özellikle 1878'den 1920'ye kadar Rus işgali altında olan ve Kars'a kendine özgü taş kesme konak mimarisini ve ızgara benzeri yol düzenini veren Rus işgali döneminden dolayı, çok bireysel bir tarza sahiptir.

Şehrin kuzey köşesi bir avuç tarihi binaya ev sahipliği yapıyor. İlk olarak 10. yüzyıldan kalma Havariler Ermeni Kilisesi olan Kümbet Camii'ne gidin ve ardından şehrin ve çevredeki sade kırsalın manzarasını görmek için Kars Kalesi'ne çıkın.