Bir imparatorluk geçit töreninden kalan antik anıtlarla ağzına kadar dolu ve asla etkileyici olmayan vitrin manzaralarıyla donatılmış Türkiye, Asya ve Avrupa'yı birbirine bağlayan göz kamaştırıcı bir destinasyondur.

Canlı kültürü, ünlü yemekleri ve uçsuz bucaksız tarihi, güneşe batmış Akdeniz'den heybetli dağlara ve kurak bozkırlara kadar muhteşem manzaraları başlı başına birer turistik cazibe merkezi iken, buranın canlı kültürü, ünlü yemekleri ve engin tarihi, buraya gelen herkesi büyüler.

İster bir şehir molasında İstanbul'un Bizans ve Osmanlı ihtişamını kucaklamak, ister kumsalda tembellik etmek, Efes gibi harabeler arasında dolaşarak tarihin derinliklerine dalmak ya da Pamukkale ve Kapadokya'da dünyanın en gerçeküstü manzaralarından bazılarını görmek, bu ülke size sunuyor. ziyaretçilerin yapacakları çok çeşitli şeyler var.

Ziyaret edilecek en iyi yerler hakkında fikir edinmek için Türkiye'deki en iyi turistik yerler listemizi okuyun.

Not: Son zamanlardaki küresel sağlık ve güvenlik sorunları nedeniyle bazı işletmeler geçici olarak kapatılabilir.

1. Ayasofya (Ayasofya) Camii

Aya Sofya
Aya Sofya

Dünyanın en güzel yapılarından biri olarak tanınan Ayasofya Camii'nin (Ayasofya) büyüleyici Bizans ihtişamı sadece İstanbul'da değil, Türkiye'de de yapılacak en önemli şeylerden biridir.

Bizans İmparatoru Justinian tarafından MS 537'de inşa edilen yapı, Bizans İmparatorluğu'nun en büyük mimari başarısı olarak bilinir ve 1000 yıldır dünyanın en büyük kilisesi olarak kalır.

Dış cephesinin şaşırtıcı büyük kısmı, Osmanlı fethinden sonra eklenen zarif minarelerle çevriliyken, görkemli ve mağara freskli iç kısmı eski Konstantinopolis'in kudret ve gücünün büyük bir hatırlatıcısıdır.

Bu ünlü anıt, ülkeyi ziyaret eden her turistin mutlaka yapması gereken bir yerdir.

2. Efes

Efes
Efes

Kaçırılmaması gereken, Efes'in muazzam harabesi, devasa anıtlar ve mermer sütunlu yolların şehridir.

Akdeniz bölgesindeki en eksiksiz, hala ayakta duran ünlü antik şehirlerden biri olan burası, Roma İmparatorluğu'nun altın çağında hayatın nasıl olması gerektiğini deneyimleyebileceğiniz yerdir.

Şehrin tarihi MÖ 10. yüzyıla kadar uzanır, ancak bugün gördüğünüz büyük anıtların tümü, gelişen bir ticaret merkezi olduğu Roma döneminden kalmadır.

Özellikle Celsus Kütüphanesi, freskli teraslı evlerden oluşan kompleks ve Büyük Tiyatro, Efes'in Roma dönemindeki zenginliğine ve önemine işaret etmektedir.

Burada bir gezi gezisi, önemli olayları kapsamak için en az yarım gün sürecek ve gerçekten keşfetmek istiyorsanız daha uzun sürecek, bu nedenle ziyaretinizi aceleye getirmemek için planladığınızdan emin olun.

3. Kapadokya

Kapadokya
Kapadokya

Kapadokya'nın gerçeküstü kayalık vadileri her fotoğrafçının hayalidir.

Uçurum sırtları ve tepe sırtları, binlerce yıllık rüzgar ve su hareketinin oluşturduğu dalga benzeri kaya veya tuhaf şekilli zirvelerin dalgalanan panoramalarına ev sahipliği yapar.

Manzara için yürüyüş yapmaktan hoşlanmıyorsanız, burası sıcak hava balonu gezintisi yapmak için dünyanın en iyi destinasyonlarından biridir .

Bu eşsiz aya benzer manzarada, bu bölgenin manastır Hıristiyan topluluklarına ev sahipliği yaptığı Bizans Dönemi'nin freskli kaya kiliseleri ve mağara mimarisi bulunmaktadır.

Özellikle Göreme Açık Hava Müzesi ve Ihlara Vadisi'nin çok sayıdaki mağara kiliseleri, dünyadaki Orta Bizans dönemi dini sanatının hayatta kalan en iyi örneklerinden bazılarına ev sahipliği yapmaktadır.

Kapadokya'nın yarı yamaçlara oyulmuş, gezginlerin çevredeki kırsalı keşfetmek için temel oluşturdukları köyleri, tam çağdaş konfora sahip bir mağarada yatmanıza izin veren butik otelleriyle de başlı başına bir cazibe merkezidir.

4. Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayı
Topkapı Sarayı

İnanılmaz derecede görkemli olan İstanbul'un Topkapı Sarayı, sizi padişahların fantastik, zengin dünyasına götürür.

15. ve 16. yüzyıllarda, Osmanlı dönemi padişahları buradan Avrupa'ya, Ortadoğu'dan Afrika'ya kadar uzanan bir imparatorluk kurdular.

İç mekanlar, gösterişli ve gösterişli döşemeleri ve gösterişli mücevherlerle süslü dekoru ile Osmanlı'nın güç üssüne unutulmaz bir bakış.

Özellikle, imparatorluğun işlerinin Sadrazam tarafından yürütüldüğü İmparatorluk Konseyi binasını kaçırmayın; İmparatorluk Hazinesinde sergilenen silah koleksiyonu; dünya standartlarında minyatür resim koleksiyonu; ve ünlü Osmanlı mimarı Sinan tarafından tasarlanan göz kamaştırıcı Harem odaları.

Çevredeki halka açık bahçeler bir zamanlar Kraliyet Mahkemesi'nin tek alanıydı, ancak şimdi halka açık ve şehrin sokaklarından sakin, yeşil bir soluklanma sağlıyor.


5. Pamukkale

Pamukkale
Pamukkale

Türkiye'nin en ünlü doğa harikalarından biri olan Pamukkale'nin saf beyaz traverten terasları (İngilizce "Pamuk Şatosu"), yemyeşil bir manzaranın ortasında yersiz bir kar alanı gibi görünen yokuştan aşağı iner.

Travertenlerin kendileri bir Türkiye gezisinin en önemli özelliği olsa da, antik bir kaplıca kenti olan Greko-Romen Hierapolis'in geniş ve başıboş kalıntıları bu kalsit tepenin zirvesine dağılmış durumda.

Kentin agora, gymnasium, nekropol ve büyük kapılarının kalıntıları ile kırsala bakan antik tiyatroyu keşfettikten sonra, bu antik kaplıca kentini ünlü yapan mineral zengini sularda, antik havuzda yüzebilirsiniz. .

Daha sonra, traverten tepesinden aşağı doğru yürüyün, üst teraslardaki su havuzlarından geçerek aşağıdaki küçük modern Pamukkale köyüne gidin.

En iyi fotoğraflar için, güneş ufukta batarken travertenler parladığında alacakaranlıkta gelin.

6. Antalya

Pitoresk Antalya
Pitoresk Antalya

Bu hareketli Akdeniz merkezinde herkes için bir şeyler var.

Kasabanın dışındaki iki ana plaj, yaz aylarında güneş tembelliği cennetidir ve Avrupa'nın dört bir yanından tatilcileri cezbeder. Gıcırdayan Osmanlı döneminden kalma konaklarla çevrili Arnavut kaldırımlı sokakları ile şehrin tam merkezinde yer alan eski şehir bölgesi, keşfetmek için harika bir yerdir.

Antalya Müzesi, Helenistik ve Roma döneminden kalma mermer heykellerden oluşan şaşırtıcı koleksiyonuyla ülkenin en iyilerinden biri olarak tanınmaktadır ve Antalya'yı bir üs olarak kullanmak isteyen gezginler için şehir dışında pek çok cazibe merkezi bulunmaktadır.

Özellikle Antalya, şehrin hemen dışındaki Aspendos ve Perge gibi Türkiye'nin en ünlü Greko-Romen harabelerinden bazılarına ve harabelerle dolu Side kasabasına günübirlik geziler için kolay bir başlangıç ​​noktasıdır.


  • 7. Akdeniz'de Seyir

Fethiye yakınlarında demirleyen yatlar
Fethiye yakınlarında demirleyen yatlar

Türkiye'nin Akdeniz kıyı şeridinde bolca harabe ve yapılacak çok şey var, ancak birçok insan için her şey muhteşem kıyı manzarasının tadını çıkarırken güneşlenmekle ilgili.

Bodrum ve Fethiye'ye gelen ziyaretçiler için yatta gezmek, haklı olarak bir numaralı aktivitedir Ormanlarla kaplı sarp yamaçlar, küçük beyaz kumlu plajlara ev sahipliği yapan gizli koylar ve yüzlerce dağınık ada, deniz yoluyla keşfetmek için mükemmel yerlerdir. Sert toprak sahipleri bile etkilenecek.

En ünlü gezilerden biri Mavi Yolculuk olarak bilinir ve Chimaera'nın ünlü doğal fenomenine ev sahipliği yapan Olimpos yakınlarında karaya çıkana kadar Fethiye'den güneye doğru sahil boyunca seyahat eder.


8. Nemrut Dağı

Nemrut Dağı
Nemrut Dağı

Türkiye'nin doğusu için en iyi gezi çekilişi olan Nemrut Dağı'nın zirvesindeki cenaze höyüğü, onu koruyan bir zamanlar mamut heykellerinin kırık kalıntılarıyla doludur.

Bu tuhaf ve yalnız yer, Türkiye'nin en tuhaf arkeolojik alanlarından biri olsa gerek. Uzun zamandır unutulmuş tanrıların dev taş kafaları zirveden dışarı bakıyor ve çorak dağın tepesinde ürkütücü bir atmosfer yaratıyor.

Zirvenin yapım işleri, burada Roma ve Part imparatorlukları arasındaki tampon bölgede bulunan Kommagene Krallığı'nın hükümdarı I. Antiochus'un eseridir.

Antiochus, Nemrut Dağı'nın zirvesine 50 metre yüksekliğindeki yapay bir tepeyi yükselterek ve ardından onu kendisinin ve çeşitli tanrıların heykelleriyle süsleyerek bu büyük mezar höyüğünü öneminin bir göstergesi olarak kendisine adadım.

Ziyaret etmek için en popüler zaman gün doğumudur, bu nedenle heykelleri karanlıktan çıkarken izleyebilirsiniz.


9. Ölüdeniz

Ölüdeniz üzerinde yamaç paraşütü
Ölüdeniz üzerinde yamaç paraşütü

İnanılmaz turkuaz mavisi su. Kontrol. Beyaz kumlu bir plaja bir uçurumdan aşağı yuvarlanan yemyeşil orman. Kontrol. Fethiye'den sadece kısa bir yolculuk mesafesindeki korunaklı Ölüdeniz körfezi, Türkiye'nin en ünlü plajıdır ve mükemmel bir kartpostaldan düşmüş olabilecek manzarasıyla popülaritesinin neden azalmadığını görmek kolaydır.

Plaj çok kalabalıklaşırsa, kıyının arkasında yükselen güçlü Babadağ'ın (Baba Dağı) zirvesinden tandem bir yamaç paraşütü dalışıyla gökyüzüne çıkma ve muhteşem hava manzaralarını deneyimleme zamanı.

Ah, Ölüdeniz'in dünyanın en iyi yamaç paraşütü destinasyonlarından biri olduğundan bahsetmiş miydik? 

10. Aspendos

Aspendos Roma Tiyatrosu
Aspendos Roma Tiyatrosu

Tatil beldesi Antalya'nın hemen güneyinde, Aspendos Roma Tiyatrosu'nun ağzı açık bırakan devasa kütlesi, Marcus Aurelius'un saltanatının ihtişamını ve törenini kutluyor.

Klasik çağ tiyatrosunun dünyada ayakta kalan en iyi örneği olarak kabul edilen, son derece restore edilmiş, 15.000 kişilik tiyatro, antik çağın yıldız cazibe merkezlerinden biridir.

Her ne kadar burayı ziyaret etmenin ana nedeni tiyatro olsa da (ve yakınlardaki Antalya veya Side'den yarım günlük bir geziye gelen ziyaretçilerin çoğu için gördükleri tek şey tiyatrodur), Aspendos bölgesi keşfedilecek çok daha fazla kalıntı sunar.

Tiyatroyu çevreleyen geniş yamaç alanına dağılmış bir su kemeri, agora, stadyum ve Bizans döneminden kalma bir bazilika kalıntıları vardır.

11. Patara

Patara Plajı
Patara Plajı

Bu kadar uzun bir Akdeniz sahil şeridi ile Türkiye'de her tür güneşe tapan için bir plaj var ama Patara en ünlü kumsallarından biri.

Kıyı şeridi boyunca 18 kilometre boyunca ilerleyen plaj bolca alan sunar, bu nedenle yazın en yoğun olduğu zamanlarda bile kalabalıktan uzakta sakin bir yer bulabilirsiniz.

Deneyime ek olarak, kumun hemen arkasında, sütunlu bir cadde, restore edilmiş bouleuterion (şehrin parlamentosu) ve 5.000 kişilik bir tiyatro içeren Antik Patara'nın engin kalıntıları vardır.

Güneşe, kuma ve yüzmeye doyduktan sonra kum tepelerinin arkasında dolaşın ve bir zamanlar müreffeh olan bu Likya şehrinin ufalanan kalıntılarını keşfedin.

Patara'ya hem Kaş'tan hem de Fethiye'den kolayca ulaşılabilir .


  • 12. Bergama

Bergama
Bergama

Türkiye'de çok sayıda Greko-Romen kalıntısı vardır, ancak hiçbiri günümüz Bergama'sında antik Bergama kadar romantik olamaz.

Bir zamanlar antik dünyanın en önemli kütüphanelerinden birine (önemde İskenderiye'nin kütüphanesine rakip olan) ve Galen tarafından işletilen ünlü tıp okuluna ev sahipliği yapan Bergama'nın kalan tapınak kalıntıları şimdi çarpıcı bir şekilde bir tepenin karşısında bulunuyor.

Keşfetmek için inanılmaz derecede atmosferik bir yer. Yamaca oyulmuş tiyatrosu ile Akropolis bölgesi, kalıntıların çoğunu barındırır ve kırsal alanın panoramik manzarasını sunar.

Asklepion bölgesi, şehrin ünlü tıp merkezinin kalıntılarına ev sahipliği yapmaktadır.

Klasik çağda yaşam için gerçek bir his almak istiyorsanız, ziyaret etmek için harika bir yerdir.


13. Sultanahmet Camii

Sultanahmet Camii'nin iç kısmı, İstanbul
Sultanahmet Camii'nin iç kısmı, İstanbul

İstanbul'daki Sultanahmet Parkı'nın karşısındaki Ayasofya Camii'ne bakan bu ünlü cami (resmi adıyla Sultanahmet Camii), Türkiye'nin en çok ziyaret edilen anıtlarından biridir.

Sultan I. Ahmed tarafından yaptırılan cami, Osmanlı döneminin en ünlü mimarı Sinan'ın müridi olan mimar Sedefkar Mehmet Ağa tarafından Ayasofya'yı taklit edecek şekilde tasarlanmıştır.

Altı ince minaresi ve genişleyen bir avlu kompleksi ile Sultanahmet Camii ile ilgili her şey büyük bir ölçektedir, ancak en çok on binlerce mavi İznik çinisiyle (camiye lakabını kazandırdığı) kaplı ibadethane içi ile tanınır. 260 pencereden ışık kırıntıları.

İbadet etmeyen ziyaretçiler, namaz vakitleri dışında ziyaret edebilirler. Herkesin dizleri ve omuzları kapalı olmalı ve kadınlar başörtüsü takmalıdır.


14. Truva

Troya'nın havadan görünümü
Troya'nın havadan görünümü

Türkiye'nin en tanınmış antik kalıntılarından biri olan bu sitenin birçok kişi tarafından Homeros'un İlyada Truva'sı olduğu düşünülüyor .

Truva Savaşı mitlerinin Truva'sı olsun ya da olmasın, buradaki çok katmanlı, başıboş harabeler, erken Tunç Çağı'na kadar uzanan geniş bir işgal, terk etme ve yeniden işgal tarihini gözler önüne seriyor.

Kalıntılar arasında iyi korunmuş şehir surları ve surlar, saray kalıntıları, megaronlar (Miken salon kompleksleri) ve evler ile daha sonraki Roma döneminden kalma kutsal alan ve Odeon anıtları bulunmaktadır.

Troya bölgesinin hemen aşağısında, Türkiye'nin en iyi müzelerinden biri olan yeni Troya Müzesi var.

İçerideki geniş ve düşünceli bir şekilde derlenmiş koleksiyon, bölgeyi çevreleyen mitoloji de dahil olmak üzere, en eski işgalinden modern çağa kadar Truva'nın hikayesini anlatıyor; burada erken arkeolojik çalışmaların tartışmalı ve zarar verici kazıları; ve şu anda Moskova'daki Puşkin Müzesi'nde bulunan ve bölgede ortaya çıkarılan ve Heinrich Schliemann tarafından Türkiye'den yasadışı bir şekilde kaçırılan altın, gümüş ve bakır eserlerin (Prium'un Hazinesi olarak da bilinir) kayıp önbelleğinin hikayesi.

15. Ani

Ani
Ani

Güçlü İpek Yolu şehri Ani'nin kalıntıları, Türkiye'nin modern Ermenistan sınırına sürtünen ovalarda terk edilmiş halde oturuyor.

Bir zamanlar Ermeni Krallığı'nın başkenti olan Ani'nin altın çağı, 14. yüzyılda Moğol akınları, deprem yıkımı ve ticaret yollarının karışması kentin gerilemesinde rol oynadıktan sonra sona erdi.

Bozkır çimlerinin arasında hala ufalanan güzel kırmızı tuğlalı binalar, ziyaret eden herkes üzerinde büyüleyici bir etki yaratıyor.

Ayrıntılı taş işçiliği ve fresk kalıntıları hala görülebilen Kurtarıcı Kilisesi ve Aziz Gregory Kilisesi'ni kaçırmayın; hantal Ani Katedrali binası; ve Selçuklu Türkleri tarafından 11. yüzyılda şehri ele geçirdiklerinde yaptırdıkları ve Türkiye'ye dönüşecek olan ülkede inşa edilen ilk cami olduğu düşünülen Manuçehr Camii.


16. Safranbolu

Safranbolu'da geleneksel Osmanlı evleri
Safranbolu'da geleneksel Osmanlı evleri

Türkiye'nin en iyi korunmuş Osmanlı kasabası, bir zamanlar zengin tüccarların evi olan ve şimdi butik otel ve restoranlara dönüştürülmüş, özenle restore edilmiş ahşap konaklarla dolu, dar, dolambaçlı sokakların inanılmaz derecede fotojenik bir yeridir.

Aslında şehirde yapacak çok az şey var. Bunun yerine, sadece sokaklarda dolaşmak ve eski dünya atmosferine hayran olmak için bir yer.

Aynı zamanda geleneksel tatlıları ve el işleri ile bilinir ve eşsiz bir hediyelik eşya alabileceğiniz çok sayıda şirin dükkan vardır.

İstanbul'dan iç kesimlere gidiyorsanız, burası gece için mola vermek ve tarihi ambiyansı yaşamak için harika bir yerdir.


  • 17. Boğaziçi

Boğaz manzarası
Boğaz manzarası

Dünyanın en büyük su yollarından biri olan İstanbul Boğazı, Avrupa'yı Asya'dan ayırır ve Karadeniz'i Marmara Denizi'ne (dolayısıyla Akdeniz'e) bağlar.

İster yerel feribotlara binerek, ister bir turist vapuru gezisinde, isterse özel bir teknede olsun, Boğaziçi'nde gezinmek, İstanbul'da konaklamanın en büyük turistik cazibe merkezlerinden biridir. Bu, İstanbul'daki en rahatlatıcı gezi fırsatıdır.

Teknede, Osmanlı saraylarının sıralandığı sahilde, manzarayı sudan içinize çekmekten ibarettir; villalar; ve Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan Rumeli Hisarı'na çıkan ahşap köşkler; ve (boğaz boyunca daha kuzeyde), Anadolu Kalesi'nin Bizans dönemi surları.

18. Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi

Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi içindeki Çingene Kızı Mozaiği
Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi içindeki Çingene Kızı Mozaiği

Gaziantep şehri, birkaç gün Gaziantep'in ünlü baklavasını tatmak ve eski şehir bölgesinin sokaklarında gezinmek için Güneydoğu Türkiye'nin en önemli noktalarından biridir, ancak en ünlü cazibe merkezi Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi'dir.

Müze, dünyanın hem en büyük hem de en önemli mozaik koleksiyonlarından birini barındırıyor .

Burada sergilenen Helenistik ve Roma dönemi taban mozaiklerinin neredeyse tamamı, Bericik Barajı'nın inşası nedeniyle şu anda yarısı sular altında kalan Zeugma kasabasının Greko-Romen kalıntılarından gelmektedir. En iyi açılardan görülebilmeleri için akıllıca küratörlüğünde ve sergilenen mozaikler, ziyaretçilere Greko-Romen döneminin sanatı hakkında bir fikir veriyor.

Buradaki birçok devasa mozaiğe rağmen koleksiyonun en ünlü mozaiği Çingene Kızı olarak bilinen en küçük parçalardan biridir. Kendi karanlık odasında dramatik bir şekilde sergileniyor, böylece parçanın karmaşık sanatı daha iyi takdir edilebiliyor.

19. Göbeklitepe

Göbeklitepe
Göbeklitepe

Türkiye'nin en önemli antik harabelerinden biri olan Şanlıurfa yakınlarındaki Göbeklitepe tepesi , açıldığı günden bu yana dünya çapında yüzlerce manşetlere konu olmuş, UNESCO Dünya Mirası statüsü ile kutsanmış (ve Netflix dizisi The Gift'e ilham kaynağı olmuştur). Halka açık.

Üzerinde hayvan figürleri ve antropomorfik ayrıntılar bulunan, yüksek T şeklinde sütunlardan oluşan bu küçük alan, çanak çömlek öncesi Neolitik çağdan kalmadır ve arkeologlar tarafından dünyanın en eski dini mabedi olduğu düşünülmektedir.

Türkiye'deki pek çok, çok daha sonraki Tunç Çağı ve Greko-Romen antik sitelerinin vay faktörüne sahip olmasa da, Göbeklitepe'nin erken insanlık tarihini anlamamızdaki önemi, onu Türkiye'nin güneydoğusundaki en popüler turistik yerlerden biri haline getirdi.

20. Sümela Manastırı

Sümela Manastırı
Sümela Manastırı

Bir uçurumun yüzüne inşa edilmiş çarpıcı, yalnız ortamıyla Sümela Manastırı (Meryem Ana Manastırı), Karadeniz kıyısındaki ziyaretçiler için yıldız cazibe merkezidir.

Göz kamaştırıcı ve canlı fresklerle dolu kilise içleriyle bu terk edilmiş dini kompleksin etrafında dolaşmak, Türkiye'nin kuzeydoğu bölgesine uzun bir yolculuk yapan herkes için bir zorunluluktur.

Manastır ilk olarak Bizans döneminde açıldı ve ancak 1923'te keşişlerin Yunan-Türk Nüfus Mübadelesinin bir parçası olarak ayrılmaya zorlandıklarında faal bir dini merkez olarak faaliyetini durdurdu.

Bugün, boş hücrelerinde dolaşırken, bir zamanlar burada yaşayan keşişlerin izole yaşamlarını hayal etmek kolaydır.