Türkiye'nin dördüncü büyük şehri olan Adana, tarım ve sanayi sektörlerinde istikrarlı bir şekilde ilerleyen Çukurova bölgesinin merkezidir. Adana'nın tarihi 3.000 yıldan fazla geriye gider; bölgedeki arkeolojik buluntular, Paleolitik Çağ'dan kalma insan yerleşimlerini ortaya çıkarmıştır.

Arkeologların taş duvar ve şehir merkezi bulduğu Tepebağ Tümülüsü Neolitik Çağ'da inşa edilmiş; Çukurova bölgesinin en eski şehri olarak kabul edilir. Adana ili, 5 büyükşehir ilçesinin belediye bölümlerinden oluşmaktadır; SeyhanYüreğir, ÇukurovaSarıçam ve Karaisalı .

Seyhan ilçesi tamamen il sınırları içindeyken, YüreğirÇukurovaSarıçam ve Karaisalı ilçeleri il dışında kırsal alanlara sahiptir. Adana , Türkiye'nin ilk sanayileşmiş şehirlerinden biri olmasının yanı sıra ekonomik olarak da en gelişmiş şehirlerinden biridir. Seyhan Barajı'nın inşası ve tarım tekniklerindeki gelişmelerle birlikte 1950'li yıllarda tarımsal üretimde patlamalı bir büyüme yaşandı. D-400 devlet yolu ve Karataş yolu boyunca büyük ölçekli sanayiler inşa edildiHizmet sektörü, özellikle bankacılık da bu dönemde gelişmiştir.

Adana pamuk, buğday, mısır, soya fasulyesi, arpa, üzüm ve turunçgillerin yoğun olarak üretildiği Çukurova tarım bölgesinin pazarlama ve dağıtım merkezidir. Adanalı çiftçiler Türkiye'deki mısır ve soya fasulyesinin yarısını üretiyor. Türkiye fıstık üretiminin %34'ü ve portakalın %29'u Adana'da hasat edilmektedir. Bölgedeki tarım ve tarıma dayalı şirketlerin çoğu Adana'da ofislerine sahiptir .

Adana Arkeoloji Müzesi, Türkiye'nin en eski on müzesinden biri olarak 1924 yılında açılmıştır. 1972 yılında Seyhan Köprüsü'nün batı köşesindeki bugünkü yerine taşınmıştır. Müzede Çukurova'nın dört bir yanından arkeolojik eserler sergilenmektedir.Hititlerden iki Augustus heykeli, Truva Savaşı'nı betimleyen Aşil Lahdi ve Magarsus ve Augusta antik kentlerinden heykeller dikkate değer eserlerdir. Şehrin en doğu ucunda, Ceyhan Nehri'nin batı kıyısında yer alan Misis Mozaik Müzesi , Misis antik kentinde 4. yüzyıldan kalma bir tapınağın tabanında bulunan mozaikleri sergiliyor. Mozaik, Nuh'u ve sel sırasında gemisine aldığı 23 kuş ve kümes hayvanını tasvir ediyor. Müzede ayrıca Misis Höyüğü'nden çıkarılan eserler de sergileniyor.

Adana'da firmanız mı var? Siz de "FirmamRehberi.com" Sayesinde İşlerini Büyütenlerden OlunSitemize Firmanızın reklamını ekleyin. 

Sadece bir kaç soruyu cevaplayarak İLAN EKLE